Rektör Korkmaz: Türkiye büyüyor, Ardahan daha çok büyüyecek
Ardahan Haber Gazetesi bünyesinde birleşerek şehrin ilk vasıflı gazetesini çıkartan birleşik basın organının temsilcileri, Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ı makamında ziyaret etti.
Tarih: 2.5.2015 16:27:50/ 584okunma / 0yorum

SON ZAMANLARDA DUYGUĞUM EN GÜZEL GELİŞME

Makamında Rektör Korkmaz’ı ziyaret eden gazeteciler Barış Bilgin, Özkan Karakaya, Özgür Taştan ve Yunuz Akçay, Ardahan’ın ilk vasıflı gazetesini çıkardıklarını söylediler.  Ziyaret dolayısıyla gazetecilere teşekkür eden Rektör Korkmaz, gazetecilerin birleşmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Ardahan’da atılan bu adımın önemli olduğunu belirten Korkmaz,

“Değişik fikirlerin bir arada toplanması ile daha kaliteli ve özgün yayınların ortaya çıkacağına inanıyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Ne olursa olsun işinizi profesyonel yapın. Yaptığınız her yayını, her haberi hukuk çerçevesinde, sağlam kaynaklara dayandırarak yayınlayın. Bunu yaptığınız zaman ortaya çok güzel ve geleceğe hitap eden eserler bırakacaksınız. Son günlerde duyduğum en güzel haber oldu. Bu nedenle sizleri tebrik ediyor, gözlerinizden öpüyorum” dedi.

ARÜ, YERLEŞKESİ 9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREME DAYANIKLI YAPILDI

Üniversitenin çalışmaları hakkında gazetecilere açıklamalarda da bulunan Rektör Korkmaz, “Ülkemizde güzel gelişmeler oluyor. Bu gelişmeler sonucunda sayısız binalar ve tesisler yapılıyor. Fakat bu binaların büyük bir kısmı şartlara uygun olmayan, yapılmada ki amacına hizmet edemeyen binalar olarak karşımıza çıkıyor. Biz, bu hatalara düşmedik. Bina nasıl yapılır, bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne gösterdik. Mimarisiyle, malzemesinin sağlamlığıyla kampüsümüzde örnek yapılar inşa ettik. Bütün üniteleriyle dört dörtlük bir bina yaptık. Bunları yaparken biz kendimizi bu memlekete borçlu kabul ettik ve bu nedenle işimizi sağlam takip ettik. Bugün tüm Türkiye’de sayılı birkaç üniversite yerleşkesinden biri olan binalarımız 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı olarak yapıldı.  Konaklama yerleri, sığınakları, mutfağı ile tüm Ardahan nüfusuna yetecek bir alan inşaa ettik” dedi.

ARÜ, DİĞER KURUMLARA ÖRNEK OLDU

Türkiye’nin geleceğinin çocuklara emanet olduğunu belirten Rektör Korkmaz, “Bizim çocuklarımızdan başka önemli bir şeyimiz yok. O nedenle çocuklarımızın geleceğini düşünmek zorundaydık. Kampüsümüzü kurarken bunun bilincinde hareket ettik. Çok yoğun sıkıntılar çekmemize rağmen bildiğimiz yoldan şaşırmadık. Bugüne geldiğimizde artık modern bir kampüse kavuşmuş durumdayız.  Kimsenin bizi takdir etmesini beklemiyoruz. Çünkü biz sadece işimizi yapıyoruz. Bizler işimizi yaparken de gazetecilerimizin bu gelişmeleri görmesi gerekiyor. Gelsinler, kampüsümüzü gezip görsünler ve burada ne yaşanıyor ise okuyucularına onu anlatsınlar istiyoruz” diye konuştu.

KUNİB’LE ARÜ DÜNYAYA TANITILDI

Ardahan Üniversitesi’nin kurulduğu günden beri, sürekli gelişen ve çağın gerekliliklerine ayak uyduran bir üniversite solduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, “Biz kurulduğumuz günden beri gelişmeyi ve yenilenmeyi kendimize şiar edindik. Bu anlamda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında komşu devletlerle ve Türk Cumhuriyeti devletleriyle birlikte güzel işlere imza attık. Kafkasya Üniversiteler Birliği (KUNİB)’i kurduk ve kendimiz başkanlığını üstlendik. Bu çok önemlidir. Bizim bundan sonra ki hedeflerimizin hepsinde vizyonu geniş geleceğe sağlam adımlarla yürüyen bir Ardahan Üniversitesi var. Ardahan’da her zaman güzel işler başarmak ve ilimize bu başarılar ile hizmet etmekten başka bir beklentimiz yoktur. 2008 yılında kurulan Üniversitemiz kısa sürede bölgesindeki en önemli üniversitelerden biri olmuştur. 30-40 yıllık üniversiteler bünyesinde bugün 30-40 öğrenci bulunmazken, Ardahan Üniversitesinde 300’e yakın yabancı öğrenci öğrenim görmekte, bu başarımız bizi Türkiye’de diğer üniversiteler arasında bir adım öne çıkarmıştır”

2 YIL İÇİNDE TIP FAKÜLTEMİZİ AÇACAĞIZ

Bölgesinde en hızlı büyüyen üniversitelerin başında gelen ARܒnün tamamlanan yerleşkesi sonrası, 2 yıl içinde hayali olduğu Tıp Fakültesini Ardahan’a kazandıracağını söyleyen Korkmaz, “En büyük hayalim olan Tıp Fakültesi için ilk adımlarımızı attık. İki değerli Profesörümüzü bünyemize kattık. 2 yıl içinde Tıp Fakültemiz açılmış olacak. Ardahan’a büyük katkı sağlayacak olan bu bölümün açılmasıyla ARÜ bir sınıf daha atlayarak, Kafkasya’da olduğu gibi tüm dünyada ki üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alacak.

ARDAHAN DÜNYA’DA İLK 20’DE

Ardahan’ın bakir toprakları ve doğası nedeniyle şuan dünyada yaşanabilir yerler arasında ilk 20’de olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, “Doğasıyla, havasıyla dünyanın en sağlık yaşam yerlerinin arasında olan Ardahan’ın dünyada ilk yirminci sırada olduğunu duyduğumda çok sevindim. Amerika’da saygın bir kuruluş tarafından yapılan araştırmada yer alan bu bilgi, sahip olduğumuz değerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

REKTÖR KORKMAZ HATIRALARINI YAZIYOR

Ardahan Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, zaman bulduğu sırada üniversite kuruluşu ve yaşadığı süreçle ilgili hatıralarını yazdığını belirterek, emekli olduktan sonra kaleme aldığı hatıralarını kitaplaştırıp, basımını yaptıracağını da sözlerine ekledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HALİLEFENDİLİLER İSTANBULDA BULUŞUYOR
HALİLEFENDİLİLER İSTANBULDA BULUŞUYOR
Ardahan´ın en eski ve büyük mahallesi olan Halilefendi Mahalleliler İstanbul´da buluşuyor.
SAHTE EVRAKLARLA GENEL BAŞKANA GİTMİŞLER
SAHTE EVRAKLARLA GENEL BAŞKANA GİTMİŞLER
CHP´li üyeler “sandıkta demokrasi yaşatılmalı ve sandıkta “ADALET” istedikleri talep ederken
ARDAHAN CHP ÜYELERİ SORUYOR SANDIK NEREDE?
ARDAHAN CHP ÜYELERİ SORUYOR SANDIK NEREDE?
OLA NERDE SANDIK!
KOOPERATİF BAŞKANI TAYFUN AŞIK ŞOFÖRLER ODASI BAŞKAN ADAYLIĞI AÇIKLADI
KOOPERATİF BAŞKANI TAYFUN AŞIK ŞOFÖRLER ODASI BAŞKAN ADAYLIĞI AÇIKLADI
Tayfun Aşık şoförler ve otomobilciler odasına aday olduğunu açıkladı.
LEZZET-İ KÜR´ÜN PERSONELLERİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ
LEZZET-İ KÜR´ÜN PERSONELLERİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Lezzet i Kür´ün servis aracı kaza yaptı: 2 yaralı
ASİM ÖZER ŞOFÖRLER ODASINA ADAY
ASİM ÖZER ŞOFÖRLER ODASINA ADAY
ASİM ÖZER ŞOFÖRLER ODASINA ADAYLIĞINI AÇIKLADI
KURA NEHRİ YOK OLUYOR
KURA NEHRİ YOK OLUYOR
rdahan topraklarında doğan, Gürcistan ve Azerbaycan sınırlarını dolaştıktan sonra Hazar Denizine dökülen Kura (Kür) Nehri´nin Karadeniz´e akıtılmasına engel olmak isteyen Ardahan Kültür Varlıkları Dayanışma Derneği, Ankara´ya çıkarma yaptı.
CHP Belediye Meclis Üyeleri Kadınları unutmadı
CHP Belediye Meclis Üyeleri Kadınları unutmadı
82. yıl dönümü nedeniyle CHP, Ardahan Belediye Meclis Üyeleri
Başkan Köksoy´dan akademisyenlere alaylı sürüş dersi!
Başkan Köksoy´dan akademisyenlere alaylı sürüş dersi!
Ardahan´da Uzun yıllardan beri süre gelen alt yapı sorunu bir türlü çözülme ulaştırılamıyor.
CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Antalya´da
CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Antalya´da
81 ilden il başkanlarının
DOĞA VE HAYVAN DOSTLARINA ÖDÜL!
DOĞA VE HAYVAN DOSTLARINA ÖDÜL!
Halilefendi Mahallesinde yaşan
VALİ DENİZ, YAYINLADIĞI MESAJ İLE ANKARA KIZILAY´DA Kİ TERÖR SALDIRISINI KINADI
VALİ DENİZ, YAYINLADIĞI MESAJ İLE ANKARA KIZILAY´DA Kİ TERÖR SALDIRISINI KINADI
Milletimizin başı sağ olsun.
ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.ULAŞ ŞENTÜRK 14 MART TIP BAYRAMI GÜNÜ DOLAYASIYLA ANLAMLI BİR MESAJ YAYINLADI
ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.ULAŞ ŞENTÜRK 14 MART TIP BAYRAMI GÜNÜ DOLAYASIYLA ANLAMLI BİR MESAJ YAYINLADI
Dün Başkentimizde hasta olmasın diye üzerine titrediğimiz insanlarımızı, masum canları, alçakça bir saldırıda kaybettik. Sağlık ailesi olarak acımız sonsuz. Saldırıda yaralanan insanlarımızı hayatta tutabilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz.
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN ANKARA PATLAMASINA KINAMA
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN ANKARA PATLAMASINA KINAMA
Taştan;13 Mart Pazar günü Ankara Güven Park otobüs durağına yapılan saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz.
CHP ARDAHAN KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI´NIN 8 MART KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
CHP ARDAHAN KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI´NIN 8 MART KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
“SİZLERE BU HAKLARI VEREN GAZİ MUSTAFA KEMAL´İ UNUTMAYIN”
Son Yorumlananlar
Bugün
-10 °C
Cumartesi
-10 °C
Pazar
-9 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.8323
EURO
4.5316
aa
Son Sayı
Önceki Sayılar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür?

Hz. Muhammed
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:31 07:18 12:14 14:34 16:52 18:25